September 22, 2023

Beden Dilimiz Ne Söylüyor?

Sağlıklı bir iletişim için verilen mesajın muhataba aktarılmasında beden dilinin, söylenilen sözlerden çok daha etkili olduğunu hep duyarız. Eller ve kolların duruşu, göz teması, jest ve mimikler iletişimi güçlü kılmada birer araç olarak kullanılır. Peki, beden dilinizin başkalarına ne söylediğini hiç düşündünüz mü? Daha rahat ve samimi iletişim kurmak için derlediğimiz beden dili ipuçları size bu konuda fikir verebilir!

Ayakların Konumu
Eğer samimi ve açık bir sohbet istiyorsanız ayaklarınızın ucunun karşınızdaki kişiye bakmasına dikkat edin. Ayaklarınız konuşan kişiden başka bir yöne dönükse o konuşmadan kaçmak istediğiniz anlamına gelebilir.

Kollarınızı Birbirine Bağlamayın
Konuşurken kollarımızı bağlamak doğal olarak yaptığımız bir şey olsa da bizi savunmacı bir pozisyona sokar. Kolları rahat bir şekilde yanlarda tutmak daha samimi bir sohbete hazır olduğumuzu gösterir.

Karşınızdakinin Beden Diline Dikkat Edin
Rahat ve doğal bir sohbet içindeyken vücudumuz karşımızdaki kişinin hareketlerini yansıtmaya başlar. Bu detaylara dikkat ederek konuşmanın doğal akışında devam etmesi için karşınızdakinin beden dilini zekice yönetebilirsiniz.

Göz Kontağı
Göz kontağı kurarak karşınızdakinin söylediklerine ilgi duyduğunuzu gösterirsiniz. Gözler çok fazla bilgi verir. Söylenmeyeni anlamak için muhatabınızın gözlerindeki anlamı okumaya çalışın.

Omuzlarınızı serbest bırakın
Omuzlarınız kulaklarınıza kadar kalkmışsa bu sizin gergin olduğunuzu gösterir. Sizin gerginliğiniz karşınızdaki insana da yansır. Gevşeyip rahatlayamıyorsanız boynunuza hafif bir masaj yaparak kalp hızınızın düşmesini ve sinirlerinizin gevşemesini sağlayabilirsiniz.

Sürekli Hareket Etmekten Kaçının
Eğer hareket konusunda kendinizi kontrol edemiyorsanız ellerinizi üst üste sıkıştırarak baş parmağınızı avcunuzun içine doğru itmeyi deneyin. Bu enerjinizin boşalmasını sağlar ve karşınızdaki kişinin de dikkatini çekmez.

Telefonunuzu Uzağa Koyun
Konuşmanın ortasında telefonunuza gelen mesaj nedeniyle konsantrasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Bu durum karşınızdakine şu an olan bitenlerle ilgilenmediğinize dair net bir mesaj gönderir. Dijital bir alete tercih edilmek hiç bir zaman hoş karşılanmaz, bu sebepten başkalarıyla konuşurken telefonunuzu uzakta tutmanızda fayda var.

Bu küçük ipuçları ile başarısız olacağını düşündüğünüz bir görüşmeyi yönetebilir, gerginliğinizi yatıştırabilirsiniz. Küçük değişimlerin büyük etkileri olabilir mi, ne dersiniz?

 

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *