September 22, 2023

Proximity to Green Areas During Childhood Linked to Better Mental Health Outcomes

Yeşil alanlarda vakit geçirmenin beden ve ruh sağlığımıza iyi geldiği hepimizin malumu. Havayı temizleyen ağaçlar zihnimizi de temizliyor, huzur ve sükûn buluyoruz. Çocuklarımızın da zihinleri duru ve sağlıklı olsun istemez miyiz? 

Danimarka Aarhus Üniversitesi’nden araştırmacılar, yeşil alanların akıl sağlığı üzerine etkisini incelemek için bir çalışma yaptılar. 1985’ten 2013’e kadar uydu verilerini kullandılar ve doğumdan 10 yaşına kadar 943.027 çocuğun yeşil alanlara olan yakınlığını haritalandırdılar. Yaptıkları çalışma ile yeşil ortamlarda doğayla iç içe büyüyen çocukların ilerleyen yaşlarda çıkabilecek zihin sağlığı problemlerinin diğerlerine göre %55 daha az olduğunu ortaya koydular. 

Zihin sağlığı problemlerinin artışı, şehirleşmenin olumsuz sonuçlarından biri olarak karşımıza çıkmakta. Bu çalışma, günümüz dünyasında pozitif ve mutlu bireyler, çalışma bellekleri gelişmiş ve dikkatsizlik gibi sorunların görülmediği çocuklar ve zihin sağlığı yerinde toplumlar için şehirlerde doğal alanlara ihtiyaç duyulduğunu gözler önüne seriyor.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *